Bursa

Bursa, MÖ 5200 yıl öncesine kadar uzanan tarihe sahiptir. MÖ 3. yüzyılda Bithynialılar'ın "Prusa" adı ile kurdukları şehir, Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk başkenti olmasıyla taçlanmıştır. Köklü bir tarihe, zengin kültüre ve doğal güzelliklere sahip şehridir.

Ulu Cami

Ulu Cami

Evliya Çelebi’nin ifadesiyle Bursa’nın Ayasofya'sı olarak adlandırılan Ulu Camii, her ne kadar az bilinse de tüm İslam eserleri içerisindeki en kutsal mekânlardan birisi olarak kabul edilmektedir. İçerisindeki şadırvan, tüm uzay sisteminin oymacılıkla işlendiği sırrı hala çözülemeyen minberi ve sanatının doruklarındaki hat eserleri ile Bursa'nın gözbebeğidir. Meşhur Karagöz ve Hacivat karakterlerinin, inşaatında çalıştığı camii olarak da bilinir.

Yeşil Türbe

Yeşil Türbe

Her ne kadar ismi Yeşil olsa da dünyadaki en güzel turkuaz tonuna sahip olan türbe, İznik Çini sanatının da en nadide eserlerinden birisi olarak kabul ediliyor. İsmindeki yeşilliği ise bulunduğu semt olan Yeşil'den alan türbe, bulunduğu mevki itibariyle de eski Bursa'yı buram buram yaşatıyor.

Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı

Osmanlı döneminde başkent olan Bursa, önemli bir ticaret merkezi olarak da değerlendiriliyordu. Hanları, hamamları, kaleleri ve camileriyle Bursa, adeta tarih kokan bir şehirdir. Kapalı Çarşı şehrin en büyük ve en çok rağbet gören çarşısıdır. Osmanlı döneminde yapılan ve günümüzde tarihi dokusunu koruyan Bursa Kapalı Çarşı, içerisinde 130 adet dükkân bulundurmaktadır.

Koza Han

Koza Han

Tarihi dokusu ile bir çay içmeyi bile huzurlu bir deneyime dönüştüren Koza Han, Bursalıların çarşıya çıktıklarında uğradığı yegâne yerlerdendir.

Saltanat Kapısı

Saltanat Kapısı

Bursa'nın tarihi semti Tophane'de yer alan ve Osmanlı'nın Bursa'ya giriş yaptığı kapı olan Saltanat Kapısı, Bursa'nın mistik havasının en güzel hissedildiği yer olsa gerek. Her cuma günü çalan mehter marşlarıyla ve ışık gösterileriyle kendinizi 3 kıtanın hâkimi olarak hissetmek hiç de zor olmuyor.

Tophane

Tophane

Bursa'yı en güzel gören yerlerden birisi olan Tophane, girişindeki Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleriyle adeta tarihe başlı başına bir saygı duruşu niteliği taşır. Bursa'nın her yerinden duyulan Ramazan topu atışlarının da yapıldığı yer olan Tophane'den ses duymadan oruçlarını açmayan Bursalıların sayısı hala hiç de az değildir.